JUBILÆUMSKONCERTEN OG AFTENARRANGEMENTET ER HELT UDSOLGT NU (27. marts 2017)
MAN KAN EVT. BLIVE SKREVET PÅ VENTELISTE  

 

25 ÅR MED JAZZ I SLANGERUP
lørdag den 22. april kl. 14.00 til ca. 22.00

Det skal fejres på behørig vis med et helt ekstraordinært program, som indledes med reception for klubbens medlemmer og specielt inviterede gæster

TILMELDING TIL DETTE ARRANGEMENT:
·  MEDLEMMER KAN TILMELDE SIG FRA D. 17. MARTS
·  GÆSTER (IKKE-MEDLEMMER) FRA D. 31. MARTS

Ejegod Jazzklub har sammensat et helt specielt band til lejligheden “25 ÅRS JUBI-KENDIS BAND” med vokalist Margrethe Grarup – udelukkende kendte danske topstjerner inden for vores glade jazzgenre. Vi er sikre på det bliver et brag af en koncert, når disse musikere for første gang i den sammenhæng til vores jubilæumskoncert. Mon ikke sød musik opstår, når disse dygtige musikere begynder at trylle på deres instrumenter!  Glæd dig til et brag af en koncert med et helt unikt jazzband!

JUBILÆUMSPROGRAMMET
Kl. 14.00                Reception med champagne i telt ved Kingoskolen
Kl. 14.30                Dørene åbnes til Teatersalen
Kl. 15.00-17.30     JUBILÆUMSKONCERT med
”25 ÅRS JUBI-KENDIS BAND” og Margrethe Grarup, vokal

Kl. 18.30-19.30     3-retters jubilæums-menu
Kl. 19.30-ca. 22    Jazzband-ball med husorkesteret Blå Mandag Jazzband

Priser for denne dag:
Medlemmer:  Koncert, 3 retters menu og jazzbal: 250 kr.
Gæster:             Koncert, 3 retters menu og jazzbal: 300 kr.
Gæster, udelukkende til “25 ÅRS JUBI-KENDIS BAND” koncert: 150 kr.

Arrangementet er støttet af Frederikssund kommune.

Jesper Thilo, Fessor Henrik Bolberg, Sigurd Barret, Tom McEwan, Mads Vinding.
På vokal har vi fået Margrete Grarup, som de sidste 25 år har sunget i ind- og udland i div. koncertsammenhænge og inden for mange forskellige
genrer. De sidste mange år hovedsageligt med blues, gospel og jazz som omdrejningspunkt!

Kl. 19.30 til ca. 22.00

Jazzband-ball med Blå Mandag Jazzband
Vi slutter jubilæumsfestlighederne af med stort jazzband-ball med underholdning af Blå Mandag Jazzband, der er blevet klubbens husorkester. Orkesteret har spillet i Slangerup hvert år siden 1992 – altid i højt humør, som i den grad smitter af på tilhørerne. De gamle drenge og den unge pige har spillet/sunget sammen i 33 år, undtagen Jan Eirup “Gasser”, som kun har spillet sammen med bandet siden 2016. Orkesteret møder op i sædvanlig opstilling – og måske finder de på noget ekstraordinært i anledning af jubilæet !?
blaamandagjazzband.dk

TILMELDING TIL ARRANGEMENTET KAN IKKE SKE VIA HJEMMESIDEN, kun ved henvendelse til vores kasserer Bodil Egelund:
bodil.egelund@webspeed.dk, eller mobil 2361 3599.

Specielt for jubilæums-arrangementet: FORUDBETALING.
DER KAN IKKE BETALES VED INDGANGEN.

Et uddrag af orkestre der har gæstet Slangerup i de 25 år:
Allotria Jazz Band-Anders Beckmanns Swingende Band-Arosia Jazzband-Benkó Dixieland Jazzband-Bernies Dixie Banjo & Co-Björn Ingelstam Band m. Chris Tanner-Blue River Jazzband m. trio Sweet Silver-Blå Mandag Jazzband-Bo Ba Jazzband-Bob Kerr and his Whoopee band-Bourbon Street Jazzband-Brassflavour-Bria Skonberg New York Jazzband-Brian Carrick med Jensens New Orleans Band-Brian Carrick’s Herritage Hall Stompers/ AlgiersStompers-Burgundia Jazzband-Certains Làiment Chaud-Bernies Dixie Banjo & Co.- Charlestown Jazzband-Chris Barbers Jazz and Bluesband-Copenhagen Washboard-Cynthia Sayers Women Of The World Jazzband-Dixie For You-Doc Houlind`s big five med Liller-Doc Houlind`s Revival All Stars-Dutch All Stars Jazz Band-Dutch Swing College Band-European Jazz Giants-Fessors Big City Band-Finn Burick Jazzband med Don Vapie og Thomas LÈtienne-Finney’s Jazzmen-Freülein Mayer’s Hinterhausjazzer-Gangsters and Gentlemen-Gentofte Gospel Choir-Goodfellas-Gunnild Carling Storband-Hot Pepper Jazzband-Ivan Henderson`s Jazzmen-J.J.Jazzmen-Jazz Bravour-Jazz Five-Jazz Lips-Jazzin’ Babies-Jazzin’ Jacks-Jazznødderne-Jean Moyses Hot Rhytm Boys-John Defferary-Jon’s Jazzkapel-Kansas City Stompers-Kenny Ball & His Jazzmen-Klas Lindquist Dreamband-Lamarotte-
Leonardo Pedersens Jazzkapel-Les Gigolos-Les Haricots Rouges-Lillian Boutté and Her International Quintet/Finn Burichs Band-Louisiana Jazzband-Magnolia Jazzband-Majken og Fjeldtetten-Max Collie Rytthm Aces-Max Lagers New Orleans Stompers-Medaljens bagside-Members All Stars-Miriam
Mandipira m. Zebrass-Miss Lulu White Red Hot Creole Jazzband-Mixdouble All Stars-Mountain Village Jazzmen-Mysto’s Hott Lips-Neanders Jazzband-New Orleans Delight-Norbert Susemihl Joyful Gumbo-Oliver Franc Quintet-Papa Piders Jazzband-Pee Dee Jazzband-Peoria Jazzband-Peta Allen Jazzband-Peter Nissens New Orleans Jazzband med Milton Batiste-Phil Mason’s New Orleans All Stars med Christine Tyrell-Poul Harrison Jazzband-Prima Junior-Red Hot Four+2-Revival Jazzband-Ricardo’s Jazzmen-River Band-Riverside City Jazzband-Ronald Andersen Special Edition Band-Røshnes Jazzband-Sammy Remmington-Savannah Jazzband-Seaside Jazzgang-Second Line.

Kunstnere: Jesper Thilo, Fessor, Henrik Bolberg, Sigurd Barret, Tom McEwan, Mads Vinding.
På vokal har vi fået Margrete Grarup, som de seneste 25 år har sunget i ind- og udland i div. koncertsammenhænge og inden for mange forskellige genrer.