Lørdag d. 21. april 2018


Blå Mandag Jazzband (DK)
Har før spillet i Slangerup

Blå Mandag Jazzband er med tiden blevet klubbens husorkester. Orkesteret har spillet hvert år i Slangerup siden 1992 – og har som regel skabt en glad sjov stemning blandt vore medlemmer. De er jo efterhånden meget berømte på festivaler rundt om i Danmark, og har i 2013 bl.a. gjort stor lykke på europas største Jazzfestival “Dresden Dixieland Jazzfestival”.

Orkesteret er kendt for deres lidt humoristiske tilgang til den glade jazz, og har gennem tiden optrådt udklædt – altid inspireret af forskellige temaer. Ja, man kan vel godt betegne deres optræden som lidt cirkuspræget jazz-underholdning. De gamle drenge og den unge pige – har nu eksisteret i 34 år – undtagen Jan Eirup ”Gasser”, som kun har spillet sammen med bandet siden 2016 – og man kan vist nu roligt sige, at de spiller til ”en hver tid” eller ”Anytime” som deres sidste nye CD hedder.

….. Mød op til sæsonens sidste arrangement, hvor vi igen skal møde dette lidt crazy-agtige orkester

LINE UP
Erik Lund Hansen: Trompet, kunstner
Henning Friis: Trombone
Jørgen Christensen: Klarinet, sax, direktør
Ernst Scheufens: Banjo, becifringsmester
Kåre Sigvertsen: Bas, konferencier
Hugo Scheel: Trommer, pulsholder
Jan ”Gasser” Eirup: Piano
Lisa Bentzen: Sang (af verdensklasse)